Radiofrekwencja w ginekologii – opis technologii
Radiofrekwencja w ginekologii (RF) stanowi aktualnie jedną z podstawowych technologii wykorzystywanych w ginekologii estetycznej oraz regeneracyjnej. Umożliwia wykorzystanie urządzenia zarówno w zabiegach frakcyjnego mikroigłowania RF, jak również na zastosowanie technik termo-koagulacyjnych, dzięki głowicy wykorzystującej elektrody igłowe. Polega na wprowadzeniu bardzo cienkich igieł w miejscach zmienionych chorobowo, przy jednoczesnym emitowaniu fali radiowej, która nagrzewa tkankę wokół powierzchni igieł bez przegrzania skóry i bez ryzyka poparzeń. Dodatkowym atutem urządzenia jest stymulowanie fibroblastów do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki temu dochodzi do regeneracji tkanki – jej uelastycznienia, pogrubienia i poprawy napięcia.
Dzięki odpowiednio zastosowanej radiofrekwencji w trybie tnącym (ablacyjnym), w ginekologii plastycznej możemy bardzo precyzyjnie usuwać różnego typu zmiany, nacinać tkankę, a przez to nieinwazyjnie leczyć schorzenia ginekologiczne, a także dysfunkcje intymne.
Wskazania:
- wycinanie polipów kanału szyjki macicy
- zmniejszanie warg sromowych
- plastyka napletka łechtaczki
- plastyka krocza
- plastyka pochwy
- ujędrnienie i pogrubienie śluzówki pochwy
- zwężenie wejścia do pochwy
- redukcja tkanki tłuszczowej
- rozluźnienie pochwy
- zwiotczenie warg sromowych
- zanikanie błony śluzowej pochwy
- opadanie tkanek po porodzie
- suchość pochwy i związany z tym ból podczas współżycia
- leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
- rewitalizacja pochwy/warg sromowych
- zespół luźnej pochwy
- suchość pochwy
- redukcja blizn
- poprawa jędrności, gęstości i koloru skóry
Kiedy pojawia się efekt i jak długo się utrzymuje?
Efekty chirurgiczne widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Zabiegi regenerujące wymagają sesji kilku zabiegów, w zależności od kondycji tkanki i miejsca zabiegowego. Pełne efekty widoczne są po kilku tygodniach.
Jakie są zalecenia i działania niepożądane?
Zabieg radiofrekwencji mikroigłowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Poprzedzony jest konsultacją w celu wykluczenia przeciwwskazań oraz doboru indywidualnych potrzeb terapii. Zabieg jest bezpieczny, może jedynie wystąpić zaczerwienienie oraz pieczenie skóry, które znika zazwyczaj po kilku godzinach. Od razu można wrócić do normalnych aktywności. Przez 3 dni wskazana jest abstynencja seksualna oraz niekorzystanie z wanny, basenów, sauny.
Czy zabieg jest bolesny?
Zaleca się nałożenie na 20 minut przed zabiegiem kremu znieczulającego – dla większości pacjentów jest to wystarczające. Zaletą tej metody jest szybkie gojenie.
Przeciwwskazania:
- ciąża i okres karmienia piersią
- infekcje intymne
- miesiączka
- cukrzyca
- miesiączka
- plamienia i krwawienia z dróg rodnych
- infekcje intymne
- niezdiagnozowane zmiany szyjki macicy
- choroba nowotworowa.